Award's Details -  West of England Bandsmen's Festival

Award individual details.

back 

Next in order of merit

Awarded in Year To
1975 P. Minear (Cornet)  ( St. Dennis
1975 C. Sayers (Cornet)  ( Soundwell (Bristol)
1975 A. Cleave (Soprano)  ( Totnes Town
1975 A. Drake (Euphonium)  ( Yorkley Onward
1974 J. Wilkins (Soprano)  ( Mount Charles
1974 P. Minear (Cornet)  ( St. Dennis
1974 D. Scott (Cornet)  ( Soundwell (Bristol)
1974 V. Wills (Cornet)  ( Liskeard
1973 J. Pascoe (Flugel)  ( Camborne Town
1973 L. Trethewey (Flugel)  ( St. Dennis Silver
1973 J. Bawden (Horn)  ( Redruth Silver
1973 B. John (Cornet)  ( Gweek Silver
1972 D. Tamblyn (Flugel)  ( St. Pinnock
1972 A. Toy (Horn)  ( Camborne Town
1972 R. Dunstan (Euphonium)  ( St. Dennis Silver
1972 N. Pendray (Cornet)  ( St. Pinnock
1971 R. Richards (Soprano)  ( St. Dennis Silver
1971 N. Peters (Euphonium)  ( Camborne Town
1971 A. Reski (Euphonium)  ( Bugle Silver
1971 F. Williams (Soprano)  ( Redruth Silver
1970 P. Minear (Cornet)  ( St. Dennis Silver
1970 R. Richards (Soprano)  ( St. Dennis Silver
1970 P. Harris (Trombone)  ( Bugle Silver
1970 K. Bates (Cornet)  ( Plymouth Silver
1969 P. Minear (Cornet)  ( St. Dennis Silver
1969 A. Helleur (Horn)  ( St. Austell Town
1969 G. Merrifield (Trombone)  ( Mount Charles
1969 D. Adams (Cornet)  ( Carharrack & St Day
1968 K. Batchelor (Trombone)  ( Lostwithiel Silver
1968 R. Richards (Soprano)  ( St. Dennis Silver
1968 D. Floyd (Soprano)  ( St. Stythians Silver
1968 J. Trevenna (Cornet)  ( Bugle Silver
1967 P. Minear (Cornet)  ( St. Dennis Silver
1967 V. Downing (Trombone)  ( St. Stythians Silver
1967 G. Ball (Euphonium)  ( Bugle
1967 K. Batchelor (Trombone)  ( Lostwithiel Silver
1966 M. Yelland (Euphonium)  ( St. Dennis Silver
1966 T. Brown (Euphonium)  ( Bodmin Town
1966 E. Eley (Trombone)  ( St. Agnes Silver
1966 D. Harris (Cornet)  ( St. Agnes Silver
1965 R. Dunstan (Euphonium)  ( St. Dennis Silver
1965 F. Angove (Cornet)  ( Bodmin Town
1965 A. Brewer (Trombone)  ( Indian Queens Silver
1965 P. Moyle (Cornet)  ( Gweek Silver
1964 L. Boundy (Cornet)  ( Indian Queens Silver
1964 R. Dunstan (Euphonium)  ( St. Dennis Silver
1964 R. Wearne (Soprano)  ( Camborne Town
1964 A. Hoskin (Euphonium)  ( Indian Queens Silver
1963 R. Facey (Euphonium)  ( Camborne Town
1963 R. Richards (Soprano)  ( St. Dennis Silver
1963 A. Hoskin (Euphonium)  ( Indian Queens Silver
1963 L. Boundy (Cornet)  ( Indian Queens Silver
1962 K. Haynes (Horn)  ( Camborne Town
1962 R. Dunstan (Euphonium)  ( St. Dennis Silver
1962 E. Eley (Trombone)  ( St. Agnes Silver
1962 G. Jardine (Euphonium)  ( Bath Spa Imperial
1961 M. Strongman (Flugel)  ( St. Dennis Silver
1961 V. Willcock (Horn)  ( St. Dennis Silver
1961 D. Moore (Horn)  ( St. Agnes Silver
1961 A. Hoskin (Euphonium)  ( Indian Queens Silver
1960 J. Minear (Euphonium)  ( Stenalees
1960 G. Davies (Cornet)  ( Morris Motors
1960 C. Edmunds (Horn)  ( Morris Motors
1960 L. Boundy (Cornet)  ( Indian Queens Silver
1959 R. Wearne (Soprano)  ( Camborne Town
1959 H. Dunstan (Cornet)  ( St. Dennis Silver
1959 B. Rice (Euphonium)  ( Penzance Silver
1959 D. Moyle (Cornet)  ( Carharrack & St Day
1958 T. Rule (Soprano)  ( Camborne Town
1958 H. Dunstan (Cornet)  ( St. Dennis Silver
1958 J. Minear (Euphonium)  ( Stenalees
1958 L. Osborne (Soprano)  ( Indian Queens
1957 M. Brewer (Trombone)  ( St. Dennis Silver
1957 T. Rule (Soprano)  ( Camborne Town
1957 D. Steward (Cornet)  ( Penzance Silver
1957 T. Humphrey (Trombone)  ( St. Ives Town
1956 D. Bazeley (Trombone)  ( Indian Queens
1956 R. Dunstan (Euphonium)  ( St. Dennis Silver
1956 M. Brewer (Trombone)  ( St. Dennis Silver
1956 D. Boundy (Euphonium)  ( St. Agnes Silver
1955 D. Barns (Soprano)  ( Munn & Felton's Works
1955 J. Berryman (Cornet)  ( Camborne Town
1955 D. Bazeley (Trombone)  ( Indian Queens
1955 L. Kent (Horn)  ( Mount Charles
1954 R. Merrifield (Trombone)  ( Mount Charles
1954 J. Trounce (Cornet)  ( Camborne
1954 J. Berryman (Trombone)  ( Camborne
1954 J. Richards (Euphonium)  ( Bodmin Town
1953 S. Oliver (Euphonium)  ( Camborne
1953 J. Trounce (Cornet)  ( Camborne
1953 W. Sleep (Cornet)  ( Bodmin
1953 R. Boundy( Cornet)  ( Indian Queens
1952 H. Knight (Trombone)  ( Newquay Town
1952 F. Brewer (Euphonium)  ( St. Dennis Silver
1952 J. Yelland (Euphonium)  ( Indian Queens
1952 R. Gluyas (Euphonium)  ( St. Stythians Silver
1951 M. Strongman (Flugel)  ( St. Dennis Silver
1951 M. Brewer (Trombone)  ( St. Dennis Silver
1951 G. Whetter (Euphonium)  ( Mount Charles
1951 S. Grose (Cornet)  ( St. Just Silver
1950 J. Clift (Trombone)  ( Truro
1950 S. Roberts (Soprano)  ( Camborne
1950 S. Oliver (Euphonium)  ( Camborne
1950 G. Trevarton (Euphonium)  ( Truro
1949 J. Trounce (Cornet)  ( Camborne
1949 J. Clift (Trombone)  ( Truro
1948 S. Oliver (Euphonium)  ( Camborne
1948 R. Gilbert (Euphonium)  ( Stenalees
1947 M. Bunt (Cornet)  ( St. Dennis
banner