96th West of England Bandsmen's Festival

18/06/2022

back 

Adjudicator: Tom Hutchinson

Class: Class A / Championship Section

Test Piece: On Alderley Edge

Test Piece: March - The Wizard

  On Alderley Edge March - The Wizard
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
St. Dennis D R Hawken 1st 193pts 2nd 195pts
Camborne Town David Hirst 2nd 191pts 1st 196pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player J. Hitchens (Euphonium) Camborne

Class: Class B / First Section

  Purpose Hymn - Love Divine
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
St. Austell Stuart Chappell 1st 194pts 3rd 91pts
AW Parker (Drybrook) Joshua Ruck 2nd 192pts 2nd 92pts
Forest of Dean Thomas Dunne 3rd 191pts 1st 95pts
Bournemouth Concert Brass Matthew Brown 4th 189pts 4th 90pts
Lake Wobegone (USA) Michael Halstenson 5th 187pts 5th 88pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player Jim Mason (Soprano) Forest of Dean

Class: Class C / Second Section

  The Land of the Mountain and the Flood Hymn - Treskerby
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Mount Charles Jeremy Taylor 1st 191pts 1st 87pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player Steve Fryett (Soprano) Mount Charles

Class: Class D / Third Section

  Napoleon on the Alps
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks
Indian Queens Ben Martin 1st 192pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player Nicola Pascoe Solo Cornet Indian Queens

Class: Training

Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks
Soundhouse Brass Juniors G. Thompson 1st 193pts
St Dennis Training L. Trethewey 2nd 190pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player Dan Clements (Percussion) St Dennis Training
Best Cornet Player Evie Tucker Soundhouse Brass Juniors

Class: Youth

Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks
St. Dennis Youth D R Hawken 1st 190pts
St. Austell Youth Anna Minear 2nd 188pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player Cory Williams (Trombone) St. Dennis Youth
Best Cornet Player Lia Teague St. Dennis Youth
Winning Conductor Darren R Hawken St. Dennis Youth

Class: Deportment

Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks
St. Austell 1st 36pts
Indian Queens 2nd 34pts

Special Awards

Award Name Band
Best Soprano Jim Mason Forest of Dean
Best Cornet Player Luke Barker St. Dennis
Best Euphonium John Hitchens Camborne
Best Solo Horn Lauren Oliver Mount Charles
Basses AW Parker (Drybrook)
banner